“Актуалізовані батьки”

23 Лис 2016

Швидше за все, ви все життя прожили, не знаючи, що батьки бувають «актуалізованими» і «маніпулятивними». В цьому нема нічого поганого – саме час заповнити цю прогалину у знаннях. Американський психолог Еверетт Шостром досить непогано аргументує свій поділ батьків на тих та інших. До того ж, його читачам відразу стає зрозуміло, що бути «актуалізованим» батьком (чи мамою) для свого дитяти набагато краще. Отже, в чому різниця?

Чим, по-вашому, відрізняється актуалізований батько від маніпулятивного? Тим, що він зорієнтований на реальність, на те, що є, а не на те, що має бути, чи що вже було. Він сприймає свою дитину такою, якою вона є, і допомагає їй зростати.

Такий батько не поділяє світ на дві нерівні половини – дитячу та дорослу. Для нього світ єдиний: це світ особистості, де кожен має право задовольняти свої власні потреби. Такі батьки вирішують проблеми виховання дітей досить своєрідно. Отже, на думку Шострома, кожні правильні батько і мама – мали би сказати дитині 18 наступних речей.

1. Співпрацюйте з нами. Не намагайтесь бути більш інфантильними, ніж це є насправді, зображаючи безпорадність і дурість. Простягніть нам руку допомоги та дайте зрозуміти, що ми можемо рости разом, і що ми можемо на вас розраховувати.

2. Пам‘ятайте, що серйозне навчання означає серйозну справу.

3. Ми не були батьками завжди, ми стали батьками в момент вашого народження. Тому наш батьківський стаж дорівнює вашому віку. Як батьки ми ваші ровесники, і не менше за вас потребуємо допомоги та підтримки. Від нас залежить, якими ви станете, але й від вас залежить, які батьки вийдуть із нас.

4. Ми намагаємося звести до мінімуму наші вимоги та не дуже часто вживати “ти повинен”. Але й ви спроможіться розвинути в собі відповідальність і, не чекаючи вимог, здійснюйте акт доброї волі: “Давай, я зроблю…”.

5. Зрозумійте, ми (дорослі) не менше від вас здатні на помилки. Будьте великодушними та прийміть нашу здатність падати.

6. Дуже хотілося б, щоб ви не кривдили нас своєю неуважністю, коли ми про вас піклуємося. “Дякую” – це такий стимул!

7. Намагайтеся сприймати наші правила, навіть якщо не зовсім розумієте їх. Ми дійсно іноді знаємо, що краще.

8. Не завжди чекайте відповіді від нас. Намагайтеся самі проаналізувати та зрозуміти запитання. Розуміння запитання важливіше, ніж знання відповіді.

9. Пам‘ятайте, що нам приємний ваш інтерес до нашої діяльності. Дорослі не завжди консервативні, і ви зможете полюбити чимало з того, що ми робимо.

10. Намагайтеся любити нас і тоді, коли ми помиляємось. Батьки – не боги й не янголи, хоча й намагаються ними здаватись.

11. Не варто механічно брати з нас приклад! Не копіюйте нас, підходьте до цієї справи творчо, будьте самими собою.

12. Спробуйте ставитись до нас, як до рівних. Батьки аж ніяк не раби своїх дітей: нам теж потрібна справедливість.

13. Ми теж маємо потребу у відпочинку. Поважайте наших друзів, як ми поважаємо ваших. Наші дії можуть видатись вам безглуздими, але ми маємо на них повне право.

14. Наше помешкання належить нам УСІМ. Речі, звичайно, не настільки важливі, як люди, але постарайтесь навчитись поважати речі, які високо цінують люди.

15. Ми хочемо бачити вас молодшими партнерами нашої сімейної фірми. Але не поводьтесь так, начебто ми вже на пенсії. У нас іще активна роль у компанії.

16. Навчайтесь приймати свої власні рішення, а ми будемо любити вас незалежно від того, чи мудрими будуть ці рішення чи ні.

17. Ми ростемо й розвиваємось разом із вами. Тож давайте гребти разом і в одному напрямку, інакше наш сімейний човен запросто може перекинутись.

18. МИ ЛЮБИМО ВАС!5

Залишити відповідь