Проблема вибору друзів

26 Січ 2017

Іноді батьки турбуються про те, що їхні діти неправильно вибирають собі друзів або зовсім не мають таких, і тому прагнуть допомогти їм вибрати собі таких приятелів, яких би вони схвалювали. У той же час батьки часто забувають про те, що всі діти мають свої неповторні особливості й переваги, і намагаються загнати своїх дітей у звичні для себе рамки.

Деякі діти тихі й пасивні, деякі активні та наполегливі, дехто вибирає традиційний спосіб життя, а дехто – унікальний і незвичайний. Запропоновані поради допоможуть усвідомити та прийняти індивідуальні особливості кожної дитини.

Поради батькам

  • Дозвольте своїм дітям вибирати собі друзів самим. (Вони зроблять це в будь-якому випадку.)
  • Якщо ваша дитина вибрала собі друга, який вам не подобається, частіше запрошуйте його до себе додому, щоб любов, повага й цінності, які ви сповідуєте, мали на нього позитивний вплив.
  • Якщо ви боїтеся, що друг, якого ви не схвалюєте, буде мати негативний вплив на вашу дитину, зосередьтесь на власному позитивному впливі й добрих стосунках з вашим сином або донькою.
  • Якщо ваша дитина побилася зі своїм другом, вислухайте її, співчувайте їй, але не втручайтесь. Майте віру в те, що ваша дитина з усім упорається сама, так само як і сама примириться зі своїм другом.
  • Не турбуйтеся про те, чи має ваша дитина потрібну кількість друзів. Деякі діти вважають за краще мати тільки одного найкращого друга, інші люблять бути частиною цілої групи друзів.
  • Якщо ваша дитина скаржиться, що не має друзів, уважно вислухайте та спробуйте перефразувати її вислів у такому дусі: «Ти зараз дуже засмучений, тому що думаєш, що в тебе немає друзів. Скажи, будь ласка, чи відбулося щось сьогодні між тобою та твоїми друзями у школі?».
  • Часто діти все перебільшують і проявляють максималізм, у той час як у дійсності намагаються сказати, що в них виникли проблеми з одним із друзів. Будьте уважним слухачем, щоб допомогти вашій дитині обміркувати ситуацію вголос.

Як запобігти подібним проблемам у майбутньому?

  • Якщо в дитини виникають труднощі у стосунках із друзями, допоможіть їй, даючи можливість знайти приятелів: частіше відвідуйте дитячий майданчик, парк, дитячі секції та клуби.
  • Не чекайте, що ваші діти будуть у захваті від спілкування з дітьми ваших друзів, і не наполягайте на тому, щоб вони грались разом, якщо ваша дитина не рада їх товариству. Проводьте час зі своїми друзями так, щоб не нав’язувати своїм дітям товариство дітей ваших друзів, з якими в них може просто не виявитися нічого спільного.
  • Допомагайте вашим дітям одягатись так, щоб вони не соромилися свого зовнішнього вигляду.
  • Перетворіть свій дім на місце, куди люблять приходити діти, тому що тут вони будуть знаходити любов, безпеку й повагу, безліч розваг і заходів, орієнтованих на дітей.
  • Якщо у вас самих недостатньо друзів, не думайте, що ваша дитина зіштовхнеться з такою ж проблемою, і не проектуйте свій досвід на вашу дитину. Будьте обережними в тому, як ви відгукуєтеся про своїх друзів і про дружбу в цілому у присутності вашої дитини. Ви можете вважати, що друзів вибирають на все життя, у той час як ваша дитина може отримувати задоволення від переміщення з однієї групи друзів у іншу.
  • Діти не люблять приводити друзів додому, якщо хтось із батьків має алкогольну чи іншу залежність, оскільки вони соромляться й бояться зустрічі своїх друзів з батьками. Якщо хтось у вашій родині страждає від залежності, обов’язково зверніться по допомогу в цьому питанні, інакше діти будуть намагатись бувати вдома якомога рідше.

Чого можуть навчитися діти?

Діти зможуть зрозуміти, що батьки – це їхні кращі друзі, тому що вони люблять дітей без будь-яких умов, поважають їхню унікальність і вірять, що вони самі зможуть вибрати собі друзів.

Заключні поради батькам

  • Якщо ваша дитина постійно вибирає собі друзів, яких ви не схвалюєте, проаналізуйте ваші стосунки з нею. Чи не зловживаєте ви контролем, провокуючи дитину весь час доводити, що ви не можете контролювати абсолютно все? Чи не ображаєте ви дитину своєю критикою й відсутністю довіри до неї, через що вона намагається повставати проти вас, вибираючи друзів, які вам не подобаються?
  • Майте віру у ваших дітей і поважайте їх такими, якими вони є. Постарайтеся зробити так, щоби друзі ваших дітей відчували себе у вас удома якомога краще й комфортніше, навіть у тому випадку, якщо вони вам не до душі.
  • Ваші діти можуть приймати рішення, як будувати стосунки зі своїми друзями, дивлячись на те, як ви самі ставитесь до своїх друзів. Проаналізуйте й переконайтеся, що ви ведете себе так, як хотіли би, щоби поводились ваші діти.

Підказки батькам

  • Однолітки, з якими спілкуються діти, не роблять їх тими, ким вони стають. Діти вибирають свою групу однолітків як відображення того, чим вони захоплюються в даний момент.
  • Зверніться до школяра-скейтбордиста із проханням зібрати команду із п’яти скейтбордистів, і протягом кількох годин він збере її. Те ж саме відбудеться з велосипедистами й шахістами. (Так і дорослі, коли вирушають на якийсь святковий захід, схильні шукати людей, які мають схожі інтереси, й уникати тих, з ким у них немає нічого спільного.)
  • Іноді підлітки думають, що якщо в них немає друга, їхнє життя закінчене. Коли ми переоцінюємо важливість наявності друзів, діти, які віддають перевагу самотності, будуть відчувати себе некомфортно, уважаючи, що вони повинні мати друзів, а не навчитись бути другом самим собі.

Джерело http://childdevelop.com.ua/Happy Kids

Залишити відповідь