Як будувати відносини з батьком

16 Сер 2016

Татусі – які вони бувають?

За визнанням чоловіків, вони часто бояться залишатися з дитиною наодинці, а краще проводити час з сином або дочкою в присутності матері — так, мовляв, надійніше. Чи існує «рецепт» ідеальних стосунків батьків і дітей?

Соціологи провели опитування серед школярів про те, яка роль батька у їх вихованні?

Відповіді дітей вразили: більшість дітей вказали, що головне завдання батька в сім’ї – заробляти гроші, щоб забезпечити сім’ю.

Дійсно, в нашому сучасному суспільстві дуже часто чоловікові вдома відводиться роль добувача для сім’ї, а вихованням дітей займається в більшій мірі мама. Залежно від того, як поводиться батько при спілкуванні з дитиною, розрізняють кілька поведінкових образів:

 • Відсторонений
 • Батько на людях
 • Ревнивець
 • Диктатор
 • Опікун
 • Ідеал

Відсторонений

Батьки цього типу відсторонені від виховання дітей.

Причому причини відсторонення можуть бути різними – розлучення, віддалена робота, авторитарна поведінка матері по відношенню до батька дитини, яка вважає, що він не може або не повинен виховувати дитину – але результат один: у житті дитини батька фактично немає.

Батько на людях

«Батько на людях» пограє з дитиною, коли його попросять, сходить з ним на прогулянку, але погодувати або переодягнути малюка – це не його завдання. При цьому себе він вважає головним «вихователем», а маму дитини – зручним додатком. Такому батькові важливо, що подумають про нього люди, тому він намагається грати роль турботливого батька на публіку, а вдома, як правило, він просто усувається від виховання і перекладає всі турботи про дитину на матір.

Ревнивець

Батьки цього типу не бажають ділити увагу своєї дружини ні з ким, навіть з власною дитиною. Вони, як би це безглуздо не звучало, ревнують матір до дітей. Дуже часто такий тип поведінки проявляється після народження дитини, в той час як жінка, що стала матір’ю, віддає всю себе турботам про малюка.

Відносини з чоловіком відсуваються на другий план і новоспечені тата, які до появи дитини одноосібно володіли увагою дружини, не готові ділити її ні з ким, навіть з власним сином чи дочкою.

Диктатор

Батько-диктатор вирішує все за дитину: як їй буде краще, з ким буде краще, куди їй ходити, з ким дружити і як одягатися. Своєю поведінкою він як би намагається вберегти дитину від помилок (батько прожив життя і знає, як краще), але тим самим лише шкодить повноцінному формуванню особистості – дитина в майбутньому не тільки відсторониться від батька, але й не зможе приймати самостійно рішення.

Тато – опікун

Надмірна опіка всіх сфер життя своєї принцеси теж не добре. Тато, як кажуть, «труситься над донькою».

Надалі дівчинка може просто вити з батька мотузки або не рахуватися з його думкою. Тато ж у свою чергу може просто не помічати тих помилок, які робить його доця. Для нього вона – центр Всесвіту.

Тато-ідеал

Це той тато, який тримає «золоту серединку» і бере тільки позитивне з усіх попередніх образів:

 • як «відсторонений», він спостерігає за вихованням дитини, але при цьому вирішує, як і чим він може допомогти в житті сина чи доньки;
 • грає і виходить на прогулянки з малюком, як «тато на людях», але робить це від щирого серця і не тільки на публіку;
 • підтримує жінку, яка народила йому дитину, і не ревнує її до малюка, а піклується про неї;
 • як диктатор – авторитар, намагається передати дитині свій досвід, вберегти її від помилок, але при цьому не вказує, а підказує.
 • як тато-опікун, знає все про життя дочки, але при цьому залишає їй право на власний простір.
 • 33

Запитувати про те, які відносини батьків і дітей кращі немає сенсу. Відповідь здається ясною.

Але й тут не все так просто: ідеальні батьки – прекрасні приклади для хлопчиків, які можуть у майбутньому намагатися скопіювати образ батька, якщо той став для них зразком для наслідування, авторитетом, але, як стверджують психологи, «ідеальні батьки» – не дуже добре для дівчаток.

У майбутньому дівчатка шукають в своєму обранцеві образ батька і дуже часто, бачучи невідповідності, так і не знаходять своєї другої половинки.

Як же вірно будувати відносини батька з дочкою та сином? Ким є батько для дівчинки і хлопчика?

Якщо народилася дівчинка …

Відносини між батьком і дочкою мають особливе значення у формуванні особистості дівчинки. Для дівчинки, майбутньої дружини і матері, саме батько – це перший прообраз представника протилежної статі.

Спостерігаючи за батьком в житті сім’ї, бачучи його ставлення до матері, ставлення матері до батька, дівчатка отримують перші поняття про взаємини між чоловіком і жінкою. Як кажуть психологи, дуже часто в майбутньому дівчатки приносять у свою сім’ю модель тих відносин, яка була у них в сім’ї.

Типові помилки у відносинах між батьком і донькою:

 • У деяких випадках, коли тато хотів сина, а народилася донька, він виховує її, як сина: заохочує ігри для хлопчика, не дозволяє проявляти слабинку (плакати). Йому подобається, коли його доньку порівнюють з пацанятком, і донька, намагаючись догодити батькові, відповідає цьому образу. Такій дівчинці легко знаходити спільну мову з хлопчиками, але в майбутньому їй буває важко знайти собі пару, так як хлопчиків вона з дитинства асоціює з друзями.
 • У деяких випадках батько просто не помічає доньки у своєму житті – ігнорує її і навіть допускає фрази «От був би у мене син!» Яка виросте донька у такого батька? Спочатку вона буде намагатися заслужити любов батька, догоджаючи йому. Без відповідної реакції у дівчинки з кожним днем зростатиме агресія по відношенню до батька, і вона буде шукати любові з боку інших чоловіків (такі дівчатка рано виходять заміж або беруть собі в чоловіки чоловіків постарше). Така ж модель відносин між батьком і донькою буває в тих випадках, коли батько не живе в родині.
 • Завищені вимоги. Батько холодний до доньки, але якщо в попередньому випадку він просто її ігнорує, то в цьому вона його дратує, батько постійно критикує все, що зробить його донька. У майбутньому дівчатка з таких сімей можуть мати проблеми у відносинах з чоловіками.731

Як налагодити відносини з батьком?

Пам’ятайте, що хороші відносини між батьком і донькою будуть у тому випадку, якщо в сім`ї пануватимуть любов і взаєморозуміння. Якими будуть стосунки доньки і батька, залежить і від того, як мама ставиться до батька і ким вона вважає його в житті, і від того, як батько ставиться до матері.

Тому найголовніше у вихованні – це атмосфера в сім’ї.

 • Хваліть, але не захоплюйтесь: хваліть за гарне вбрання, та полайте за безлад.
 • Захоплюйтеся, але не завищуйте дитині самооцінку.
 • Уважно слухайте доньку.
 • Шукайте час для спільного проведення часу: беріть її з собою на риболовлю, футбол – не думайте, що дівчинці це нецікаво. Доньці буде цікаво перебувати поруч з татом.
 • Не будьте занадто суворі. Це призведе до того, що ваша донька буде вас уникати.
 • Спілкуйтеся з іншими батьками і будьте готові до того, що одного разу ваша маленька донечка в один прекрасний вечір не пустить вас у ванну, щоб ви її купали. Просто вона виросла.730

Відносини між сином і батьком

Народження сина – спадкоємця, продовжувача роду – здавна вважалося предметом гордості для будь-якого чоловіка. Татусі хлопчиків дуже часто бачать в спадкоємцеві власне продовження і починають втілювати в життя сина все те, що самі не встигли свого часу.

Але татові слід зрозуміти, що син – це окрема особистість, це другий чоловік у будинку. Тому важливо будувати так відносини між сином і батьком, щоб бути для своєї дитини зразком для наслідування, а не намагатися виліпити з нього друге своє «я».

 • Виховуйте у синові мужність, якої не буває без доброти, але не жорсткість, силу та егоїзм, які деякі чоловіки помилково ототожнюють з поняттям «мужній».
 • Пам’ятайте – для того щоб син ставився до жінок як до слабкої статі, важливий власний приклад.
 • Не забувайте про те, що хлопчики болісно ставляться до незаслуженої критики, тому критикуйте грамотно: не принижуйте, не ображайте, та не хаміть.
 • Будьте справедливі, наполегливі та при цьому дружньо налаштовані.
 • Вмійте розсмішити вашу дитину.
 • Розповідайте і показуйте, що і як робити.
 • Грайте з сином у буйні «чоловічі» ігри – це буде ваш світ. Ці ігри є необхідними у розвитку хлопчика. І, якщо мами намагаються заспокоїти і втихомирити своїх синів, то тато навпаки – повинен їх торсати і підносити через гру «чоловічу науку».88

Жартівливі поради

І наостанок трохи жартівливих порад про те, як не допустити поганих стосунків між батьком і дитиною:

 • Будьте ласкаві і терплячі до своїх дітей: не забувайте – це вони в старості будуть обирати для вас будинок престарілих :)
 • Не піднімайте руку на свою дитину! Пам’ятайте, ви залишаєте відкритим пах.
 • Якщо поведінка вашого сина чи доньки ставить вас в глухий кут – поставте його в кут: діти, акуратно розставлені в кутках квартири, прикрашають її :)
 • Якщо ваш словниковий запас в процесі виховної бесіди вичерпався, скажіть дитині, щоб він пішов і вмився.
 • Якщо ви помітили, що ваш син або донька (палять) курять, подивіться, а раптом їм вже за тридцять?
А взагалі, готового «рецепту» ідеальних стосунків між батьком і дітьми не існує. У народі часто говорять, що любов батька потрібно вміти заслужити. У цьому є своя частка істини.

Як вважають психологи, матері люблять своїх дітей «безумовною» любов’ю – так закладено природою – а любов батька формується вже після народження малюка. Часто любов батька фахівці порівнюють з «нагородою за успіх», заради якої діти хочуть стати краще і досягти більшого, щоб батько пишався.

Можливо, якщо з’єднати безумовну любов матері і придбану «нагороду за успіх» любов батька, то вийде ідеальна атмосфера сім’ї, де будуть рости і розвиватися ідеальні діти. Але це тільки теорія, а в реальності важливо створити такі умови для розвитку дитини, щоб він чи вона знала – в сім’ї їх завжди підтримають.

64983_pap3

Залишити відповідь