Як виховати в дитині креативність?

6 Лис 2015

Як виховати в дитині креативність?

Не так давно в наш словниковий запас міцно влилося модне слівце “креативний”. Зазирнувши до Вікіпедії, знаходимо трактування цього слова. Креативність (від англ. Create – творити) – творчі здібності індивіда, що характеризуються готовністю до створення принципово нових ідей, що відхиляються від традиційних або прийнятих схем мислення і що входять в структуру обдарованості як незалежний фактора, а також здатність вирішувати проблеми, що виникають всередині статичних систем.

Згідно з А. Маслоу – це творча спрямованість, природжено властива всім, але втрачена більшістю під впливом середовища.

Тобто креативність – це здатність шукати абсолютно нові рішення і дивитися на світ незашореним свіжим поглядом. Фонтанувати ідеями і придумувати нові концепції. Зрозуміло, чому роботодавці так цінують креативність в співробітниках, охоче просуваючи їх службовими сходами і високо оцінюючи в усіх сенсах їхню працю.

Кожен з батьків мріє про успішність своєї дитини. І можна припустити, що якщо ми будемо розвивати у своїй дитині творчі задатки, то тим самим посприяємо його подальшій успішності в житті. Як же це зробити? Для початку розглянемо найпоширеніші помилки, які роблять батьки, прагнучи розвинути в дитині творчі здібності.

Перша і найпоширеніша помилка – спроба діяти за шаблоном. У магазинах продається величезна кількість так званих “наборів для творчості”, де дитині по готовому трафаретові пропонується створити виріб. Батьки охоче купують ці набори. Старанність, посидючість, здатність виконувати завдання – саме для цих цілей повинні служити ці товари, а зовсім не для розвитку творчих здібностей.

Чому? Ще раз звертаємося до Вікіпедії. Творчість – як дух свободи людини; свобода – як творчість духу людини; дух – як свобода творчості людини. Основний критерій, який відрізняє творчість від виготовлення (виробництва) – унікальність його результату. Результат творчості неможливо прямо вивести з початкових умов.

Керуючись цим визначенням, легко здогадатися, що трафарети не мають ніякого відношення до дитячої творчості. Їх можна використовувати, безперечно, але зовсім для інших цілей і розвитку інших якостей (старанність, ретельність, здатність діяти за завданням – ці якості в школі обов’язково стануть у нагоді малюку!).

Друга поширена помилка – наші заборони на спроби малюка творити. Ми боїмося брудного одягу, брудної підлоги, стін, зайвого прання та прибирання. Найлегший спосіб уникнути зайвого клопоту – зробити своєю майстернею ванну кімнату. Тому що обмеження у просторі зашкодять дитині отримати справжнє задоволення від малювання, ліплення і т.д.

Третя помилка – наша боязкість активно включитися в процес . Але ж для дітей саме батьки є прикладом для наслідування! Не бійтеся пробувати. Цінителем буде ваш малюк, а він просто не зможе критично ставитися до ваших творів.

Як же розвинути в дитині творчі здібності? По-перше, потурати його фантазіям. Він розповідає, що у нього в кутку живуть маленькі гномики, і просить вас допомогти йому їх погодувати? Не варто звинувачувати його у брехні, зневажливо кажучи: “Ну що ти вигадуєш!”. Нехай гномики живуть, вони вам не заважають. Це не брехня, це гра, казка.

Активно включайтеся в процес. Разом побудуйте будиночок для гномів, придумайте їм імена, зшийте одяг, придумайте цілу історію. Ви не помітите, як самі захопитеся, і казка буде обростати все новими й новими подробицями. Ваш малюк буде щасливий, а ви зарядитесь гарною, позитивною енергією.

Творіть разом з малям . Візьміть до рук шматок пластиліну. Уявіть. Що всередині пластиліну живе … наприклад, прекрасний лебідь. Вам треба його звільнити. Розкажіть це вашій дитині. Він буде заворожено стежити за тим, як під вашими пальцями зі звичайного бруска вимальовуються контури прекрасної птиці. Нехай це буде кострубато, нехай ви ніколи не ліпили, але в очах сина чи доньки ви побачите безмірне захоплення, а себе знайдете на тому, що весь тягар минулого дня кудись зникає та стає примарно-далеким.

Малюйте разом . Малюйте чим завгодно – пальцями, пензлем, валиком, губками. Не замислюючись якусь композицію, просто викидайте свої емоції на папір. Дитина послідує вашому прикладу. Ніколи не вимагайте від малюка малювання за заданою схемою. Відомі дитячі психологи, що спеціалізуються з арт-терапії, стверджують, що до 10 років не можна навчати дітей техніці (мазка, ліплення і т.д.). Це зашкодить розвитку величезного творчого потенціалу, закладеного в нас при народженні.

Нехай малюк фонтанує ідеями, ваше завдання – не заважати йому. Допомогти. У дітей, на відміну від нас, свіжий погляд на речі. Будь-яку, саму непоказну детальку, вони можуть перетворити на чарівного персонажа. Нехай у вашому будинку постійно буде пластилін, фарби, старі журнали, з яких можна зробити колажі, кольоровий папір.

Дозвольте вашій дитині навчити вас, як треба, і тоді дитячу чарівну креативність і відсутність шаблонності він пронесе через все своє життя. А ви в майбутньому будете пишатися своєю талановитою дитиною.

Залишити відповідь