Свята Пасха, або Воскресіння Господнє

4 Кві 2015

12 квітня прийде до нас найсвітліше свято року – Пасха, день Воскресіння Христового – найголовніше свято християн. Саме в ньому полягає основний сенс нашої віри – сам Бог став людиною, помер за нас і, воскреснувши, позбавив людей від влади смерті й гріха. Празник Хрестового Воскресіння має ще такі назви: Свято Пасхи, Велика неділя Пасхи, а найбільш поширена назва цього свята – Великдень.

Великий день

Це – найдавніше свято в Україні, що зародилося 7 тисяч років тому. Є кілька легенд про походження Великодня. Одна з них каже: “Жили троє братів-мисливців: Тур, Пан і Яр. Зібрались вони на полювання. Вийшли в степ, а жайворонки так розспівалися, що аж небо дзвенить. Вражено зупинився Яр і мовив: «Не хочу я полювати, а хочу поле зорати та засіяти, та зібрати врожай, та хліба напекти».Тільки-но він це проказав, як з неба спустилися золотий плуг і золоте ярмо. Захотіли старші брати забрати їх собі, але не змогли й доторкнутися – полум’ям обпікало.А Яр підійшов і взяв ярмо, накинув на волів, запріг їх у плуга і проорав першу в світі борозну. А потім засіяв поле пшеницею, і зросла вона буйно. Зібрав урожай, і борошна намолов, і спік першу хлібину. І людей частував. І всього навчив їх. І став Яр – Ярилом, богом родючості. І спускався він на землю в той день, коли треба засівати землю. І то був Великдень. Тобто Великий День хлібороба.

Як це було

Назва ж “Пасха” походить вiд назви старозаповiтного свята, яке вiдзначали iудеї в пам’ять про звiльнення вiд єгипетського полону. Пасхальний агнець євреїв став прообразом Христа, тому Христос ще йменується Агнцем Божим, Агнцем Пасхальним, Пасхою. За бiблiйним сюжетом, Iсус Христос воскрес рано-вранцi, i це воскресiння супроводжувалось великим землетрусом: то ангел небесний вiдвалив камiнь вiд дверей Гробу Господнього. На свiтанку жiнки-мироносицi Марiя Магдалина, Марiя, мати Якова та Соломонiя прийшли до гробу з ароматами, щоб обмастити тiло Iсуса, але побачили вiдвалений камiнь i порожнiй гроб, i тодi схвильованим явився їм ангел i сповiстив про Воскресiння Господнє. На урочистому богослужiннi в цей день велично лунає: «ХРИСТОС ВОСКРЕС! СМЕРТЮ СМЕРТЬ ПОДОЛАВ!»

Символ сонця й життя

Звичай на Великдень розпочинати святкування яйцем побутує в Україні з давніх-давен, адже яйце має чудодійну силу – зародка нового життя. Яєчко є символом Христового Воскресіння, бо як із мертвої шкаралупи яйця народжується нове життя, так і Христос вийшов із гробу до Нового Життя. Після свяченого яйця всі їдять паску й усе, що приготували на свято.
Є в нас звичай обдаровувати одне одного крашанками чи писанками. Писанка і крашанка — це не одне й те ж. Крашанка з’явилася набагато пізніше від писанки. Крашанки їдять, діти граються ними у великодні ігри. Писанки ж ніколи не варять, щоб не вбивати живу силу зародка, їх не їдять, а дарують і зберігають як священний талісман.
Нині мистецтво писанкарства відроджується. Відновлюються знання, з’являються нові майстри. У місті Коломиї Івано-Франківської області є музей Писанки.

Рухомий празник

Великодні свята не дотримуються певного числа – вони можуть кожен рік припадати на різні дні – з 22 березня по 25 квітня за старим стилем. бути зміщені в часі. Чим це зумовлено? Річ у тому, що ми нині користуємося календарним літочисленням, яке базується на сонячному році. Натомість, місячний рік має тринадцять місяців. Тому числа календарного й астрономічного ліку не співпадають. Святкування Великодніх свят провадяться лише за астрономічним циклом. Крім того, Пасха має обов’язково співпасти з молодим місяцем.

Христос воскрес! Воістину воскрес!

Залишити відповідь