Тварини з минулого

5 Вер 2015

Друзі, частенько нам доводиться бачити динозаврів у кінофільмах та мультиках, але, як не дивно, ми дуже мало про них знаємо. Куля вирішив, що настав час розповісти про цих неймовірних тварин. Жодних описів не залишилося, оскільки   останні динозаври зникли близько 65 млн. тому.  А перші люди, на думку вчених, з’явилися близько 150 000 років тому. Проте завдяки науковим дослідженням удалося багато чого з’ясувати.

Як  і де жили динозаври?

Відповісти на питання, у якому віці вмирали динозаври, поки не вдалося. Вчені намагаються оцінити тривалість життя динозаврів за швидкістю росту викопних  кісток. Це, схоже, не визначення віку дерев за річними кільцями. Вважається, що великі динозаври жили довше дрібних. Маленький динозавр розвивався і виростав швидше і проживав життя інтенсивніше.

Найбільшим динозавром був сейсмозавр. Частина його скелета знайшли в США, але розкопки ще не закінчені. Вчені припускають, що цей динозавр важив більше 50 т і був в довжину близько 36 м.

Динозаври не жили в морі, але вони могли заходити в воду для полювання.  Не слід плутати динозаврів з такими мешканцями морів мезозойської ери, як пліозаври або плезіозаври.

Динозаври не вміли літати. Усі вони були безкрилими наземними тваринами. Але в один час з динозаврами жили рептилії, які були родичами динозаврів і вміли літати. Їх називають птерозаврами. Так само в юрський період існувала тварина, яка називається археоптериксом. Археоптерикс – не динозавр. Учені сперечаються, чи відносити археоптерикса до птахів, чи до рептилій. Зовні він був схожий на птаха, але кігті і зуби були як у рептилії.

Цікаві факти

Найбільші зуби динозаврів, які коли-небудь потрапляли в руки вчених, належали тиранозавру. Довжина їх від кореня до вершини становила близько 30 см. А над яснами тиранозавра зуб піднімався на 18 см. До речі, найбільше зубів було у гадрозаврів – качконосих динозаврів. На їх нижній і верхній щелепах  розташовувалося по 480 зубів, у сумі –  980. Оскільки зуби у динозаврів відновлювалися, можна припустити, що гадрозаври за життя змінювали близько 10000 зубів.

Найдовша шия була у маменчизавра, її довжина – 14 м. Маменчизавр жив близько 150 млн.л.н. на території сучасного Китаю. Маменчизавр міг би легко заглянути через дах триповерхового будинку.

Найдовший хвіст був у диплодока. Довжина хвоста диплодока досягала 11 метрів. Диплодок користувався ним як батогом, відганяючи хижаків.

Уважається, що найшвидшими динозаврами були орнітомеммозаври – страусоподобні динозаври. У цю групу входять  галімім, орнітомії, пеліканімім, струтіомім. Імовірна швидкість їх руху доосягала 50 км / г.

Відомо, що динозаври вилуплювалися з яєць. Розміри цих яєць найрізноманітніші. Біля скелета мусзавра знайшли яйця завдовжки всього  2-3 см. А найбільші зі знайдених яєць динозавра мали розмір футбольного м’яча…

Продовження у наступному номері.

 

Залишити відповідь