Замки України. Невицьке

5 Вер 2015

На захисті жінок і дітей

Україна, друже, таки дуже велика країна. Дорога, що з’єднує Харків на сході та Ужгород на Заході має понад 1600 кілометрів! Скільки цікавих місць вздовж цього шляху.  Серед них і Невицький замок, який стоть на горі вулканічного походження (уявіть собі, в Україні і такі є!) на висоті 260 м над рівнем моря. Проведені розкопки дають підстави припустити, що замок побудували в 12-13 ст. на місці більш ранньої дерев’яної фортеці.

За народними переказами першу дерев’яну фортецю на цьому місці побудувала слов’янська княгиня задовго до приходу угорських племен у Придунайську низовину. Фортеця слугувала укриттям для жінок та дітей у разі нападу ворогів. Звідси й назва замку повязана з словом “невистка”, тобто наречена або дівчина.

В 1241 р. Невицьке укріплення було зруйноване монголо-татарами, проте до середини 13 ст. було відновлене. Захисна система фортеці того часу утворювалася з валів, ровів та дерев’яного частоколу.

Стратегічно форпост мав дуже вдале розташування, у долині ріки Уж, що дозволяло контролювати торгівельний шлях з Угорщини, через Ужоцький перевал в Галицько-Волинське князівство та до Польщі. Після середини 13-того століття замок разом із довколишніми землями перейшов до угорських володінь.

Кам’яний замок

За господарювання графів Другетів на місці дерев’яної фортеці розпочинається будівництво кам’яного замку, який до початку 15 ст. був центром їхніх володінь. До наших днів збереглись замкова вежа-донжон з амбразурами, витесаними з кам’яних брил, чотири кутові та надбрамна вежа, а також залишки західного бастіону, вали та рів. У деяких приміщеннях південного корпусу збереглися залишки камінів. На замковому подвір’ї знаходиться колодязь діаметром 3,5 м, видовбаний в скелі і викладений каменем.

Матеріалом для будівництва стала вулканічна порода андезитобазальт та базальт. За типом фортеця була наближена до італійських замків того періоду. Археологи розкопали спеціальні дренажні системи, які дозволяли заповнювати водою рови навколо фортеці. Вражає те, що вода поступала до ровів з сусідньої гори по своєрідному трубопроводу.

Погана Діва

За легендою, однією із володарів замку була представниця роду Другетів, яка вирізнялась дуже крутим норовом. За безмірну жорстокість її прозвали Погана Діва. Жорстка господарка замку не хотіла підкориться законам, які діяли в країні та мріяла про необмежену владу. Вона накладала на селян жахливі побори. Замок було побудовано на розчині, замішаному на молоці і яйцях, які приносили жителі навколишніх сіл. Чутки та скарги про жорсткість Поганої Діви дійшли до угорського короля Матяша, який вирішив її покарати. Добре укріплений замок королівські війська взяти штурмом не зважилися, але король Матяш захопив фортецю хитрістю. За наказом короля було зібрано всіх корів і волів з округи, прив’язано їм на шию дзвіночки, і тріскачки, а воїни запалити вночі факели і підняти шум під стінами замку. Погана Діва подумала, що почався штурм злякалася і втекла із замку. Жорстоку володарку замку король наздогнав на виході з Ужанської долини і відрубав їй голову.

Протягом наступних століть замок змінював господарів, які продовжували пригнічувати довколишніх селян. Вибухали повстання, точилися війни, минав час. Багато чого змінилося, не змінилися лише руїни замку, знищеного у 17 столітті. Вони і тепер нагадують про століття буремних подій.

Залишити відповідь