В Україні змінюють програму початкової школи: 5 новацій

21 Лип 2016

18 липня у Міністерстві освіти відбулася нарада щодо оновлення навчальних програм початкової школи, де представили результати другого етапу публічного обговорення змін до навчальних програм, що були оприлюдненні на сайті Ed-Era.com. Більшість коментаторів схвалили внесені зміни у програми з Фізичного виховання, Трудового навчання, Образотворчого мистецтва, Музичного мистецтва та інтегрованого курсу Мистецтво. Пропонуємо дізнатись, які п’ять змін підготували для дітей та їх батьків,  інформує vgorode.ua.


Вчитель вирішуватиме сам скільки часу приділити темі


Як повідомляє радник Міністра освіти і науки Іванна Коберник, є низка спільних змін, які торкнуться усіх предметів. Так, в оновлених програмах, вчитель сам вирішуватиме скільки часу й якій темі приділити. Тобто, буде забраний обов’язковий розподіл кількості годин на кожну тему.


Менше теорії


З програм Фізичного виховання, Трудового навчання, Образотворчого мистецтва, Музичного мистецтва та інтергованого курсу мистецтва заберуть теорії, а частину вивчатимуть у старших класах.

“В усіх вище названих предметах була значна частина важкої і непотрібної дітям теорії, яку програма вимагала не тільки вивчати, а й перевіряти знання учнів: музичні терміни, точні визначення художніх жанрів, невідповідна віковим особливостям дітей історія Олімпійських ігор. Коментатори на ЕдЕрі жалілися, що ці вимоги не залишають часу для власне фізкультури і творчості, або ж вчитель змушений порушувати програму. Тепер теорія буде забрана, або (як історія Олімпійських ігор) перенесена в старші класи та інші предмети” – повідомила радник Міністра освіти і науки Іванна Коберник.

Зміни підтримав заступник міністра Павло Хобзей: “Діти 6-9 років мають малювати, творити і рухатися, а не заучувати на вказаних предметах теоретичні знання”.

Зокрема, у програмі з образотворчого мистецтва запропоновано спростити мову викладу, розширити можливості вчителя обирати теми, зробити уроки такими, щоб діти не вчили теорію жанрів і видів мистецтва, а отримували задоволення від творчості і розвивали внутрішню мотивацію.

 


Замість лиж та ковзанів – гімнастика та імпровізація


Суттєві зміни програми мають зазнати програма з фізкультури. Так,  з обов`язкового змісту вилучені лижі та ковзани, передбачені програмою танцювальні кроки замінені на рухи ритмічної гімнастики та імпровізаційні вправи, буде рекомендована дихальна гімнастика,  збагачено сучасними іграми розділ “Активний відпочинок”. Також вилучено ігри, що не відповідають віку та можуть травмувати дітей. Наприклад, гра “Горішки”, в якій є такі правила: “…з`являється господар – діти розбігаються. Він доганяє, приводить додому і легенько карає за те, що брали чуже. Спіймані допомагають господареві ловити інших гравців…”, буде вилучена з програми.

Батьки витрачатимуть менше грошей на трудове навчання

У програмі з трудового навчання передбачено більшу свободу вчителя у виборі тем і матеріалів для роботи.  Були прохання коментаторів забрати теми, які вимагали не тільки додаткових витрат батьків, а й матеріалів, які буває складно придбати (наприклад, плетіння виробів з дроту чи бісероплетіння).

“Ці теми не будуть заборонені, але перестануть бути обов`язковими. Вчитель з батьками зможе вирішити, які саме проекти реалізовуватимуться на уроках трудового навчання” – повідомила головний спеціаліст відділу середньої освіти Алевтина Лотоцька.


Менше “радянщини”


 

Схвальні відгуки під час другого етапу обговорення отримали на ЕдЕрі зміни, які були запропоновані в програму з Мистецтва. Модератори забрали частину тем, які залишилися з радянських часів, натомість запропонували додати  розгляд  місцевих художників та музикантів.

З музики вилучили велику кількість творів радянського періоду і ідеології, велику кількість російських народних пісень. Наприклад, програма пропонувала вивчати тему “Пісня єднає світ” на прикладі російської народної “Вниз по матушке, по Волге”.  Додано твори сучасних українських композиторів. Також запропоновано надати можливість вчителю на свій розсуд обирати 50% музичних творів, а не 10%, як було раніше.

Всі перераховані програми були опрацьовані модераторами спільно з науковими консультантами Національної академії педагогічних наук, крім програми з фізичної культури.

Зазначимо, що розвантаження та оновлення програм відбувається у відповідності до чинного Державного стандарту початкової освіти. Наприкінці липня програми будуть винесені на затвердження Колегією МОН. Паралельно Міністерством готуються нові орієнтовні вимоги до оцінювання навчальних досягнень учнів початкових класів та методичні рекомендації до оновлених програм. А на відкритій платформі ЕдЕра будуть викладені додаткові навчальні матеріали, щоб полегшити вчителям викладання за оновленими програмами.

01-1

Залишити відповідь