Президент Чехії Петр Павел заявив, що найвірогідніший сценарій завершення повномасштабної війни — компроміс та взаємні поступки. Про це він розповів у коментарі «Європейській правді» 24 березня.
За його словами, ще у 2023 році він припускав, що повне військове звільнення окупованих територій без масштабнішої зовнішньої допомоги навряд чи можливе. Головна причина — обмеження у ресурсах і відсутність прямої участі армій країн НАТО, адже це могло б призвести до глобального конфлікту.
«Коли мене запитують, коли закінчиться війна в Україні, я відповідаю чесно: найбільш реалістичний шлях — компроміс, бо без рішучішої підтримки з боку Заходу Україні буде вкрай складно здобути військову перемогу», — наголосив чеський лідер.
Павел підкреслив, що матеріальна допомога Україні з боку партнерів хоч і суттєва, але не є достатньою для блискавичної перемоги, а власні людські ресурси нашої країни обмежені, особливо у порівнянні з ресурсами РФ.
«Умовно кажучи, якщо не зміниться рівень підтримки, то відповідь на питання коли закінчиться війна в Україні — це час, коли обидві сторони сядуть за стіл переговорів і підуть на компроміси», — вважає Павел.
Втім, на думку президента Чехії, навіть у разі мирних домовленостей не може бути мови про визнання окупованих територій російськими.
«Мова не про визнання, а лише про тимчасову реальність на полі бою. Частина українських земель залишатиметься під контролем РФ, але це не змінює факту їх належності Україні», — заявив він.
Росія розпочала війну проти України у 2014 році, окупувавши Крим та частину Донбасу. У 2022 році вторгнення стало повномасштабним. Станом на березень 2025 року в окупації залишаються частини Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської областей і Крим.