Еволюція взуття. Від постолів до кросівок

20 Лис 2014

Еволюція взуття. Від постолів до кросівок

Сучасне взуття настільки різноманітне, що певно, важко повірити, що колись пара чобіт вважалася не аби яким статком. І якщо заглибитися в історію виникнення взуття, можна виявити, що воно з’явилося набагато пізніше за одяг. Та, як усі «новинки», спочатку були доступні лише вищим верствам населення, заможним людям.

Перші сандалі та малюнки на підошві

Перше взуття з’явилося… Насправді ніхто не знає, коли з’явилося перше взуття. Із нині відомих найстарішими є сандалі знайдені у печері Форт-Рок у штаті Орегон, США. Їм 10000 років ! Про масове використання достеменно відомо з часів Стародавньому Єгипті. Це були сандалі, що виготовляли з папірусу або шкіри. . Сандалі вельмож оздоблювали пряжками з дорогоцінних металів, розмальовували. У похованнях фараонів знаходили навіть золоті сандалі (цікаво, чи фараон собі дуже п’яти натирав :)). Стародавні люди наносили на підошви своїх сандалів малюнки ворогів, щоб навіть просто ідучи по справах топтати ворогів під власною ступнею. До речі, якщо ти когось не любиш, то замість того, щоб дати  в ніс, краще намалюй його портрет на підошві кедів ))).

Личаки та постоли

На територію нашої країни  в залежності від регіону, взуття виготовляли або з рослинних матеріалів, або з шкіри тварин. Що ж носили наші предки?

Личаки робили з кори або лози. Їх основою бала плетена підошва з петлями. В петлі засиляли подовгасті смуги тканини, що обгортали навколо щиколотки. Таке взуття душе швидко зношувалося. Тому в хаті завжди мала бути напоготові «сировина» для виготовлення нового взуття.

Постоли робилися із цільного шматка шкіри. Вони дуже подібні на мокасини американських індіанців.  Кусок доволі товстої та м’якої шкіри за допомогою тонких сиром’ятних ремінців стягували в такий собі чобіток по нозі. Це взуття було і практичним, і більш довговічним. З поверненням моди на традиційні українські строї повернулися до нас і постоли. Звичайно, що вони відрізняються від колишніх, але зовнішній вигляд мають схожий.

Чоботи та черевички

Йшли часи. І взуття видозмінюється. Для того аби зменшити стирання підошви під п’ятку починають підставляти грубішу шкіру, складену у декілька шарів. Так з’являються підбори. Конструкція взуття стає складнішою, поділяється на окремі елементи, що зшиваються між собою. З’являються чоботи та черевики. Їх виготовлення займає більше часу, вимагає якісніших матеріалів та певних навичок у пошитті. Що зумовило виникнення такої професії, як чоботарі.

Взуття і статус

У давнину можна було безпомилково дізнатися ким є людина, що знаходиться перед вам лишень глянувши на її взуття. В Європі підбори червоного кольору на взутті були дозволені лишень людині високого походження, знаті. Королі  видавали укази щодо висоти підбору. Довгий час чорне взуття вважалося святковим. А на кожен день використовували взуття коричневого кольору.

Жіноче взуття відрізнялося в залежності від країни, статусу володарки, призначення. Також  простежується тенденція, що чим коротша ставала спідниця, тим вищим було взуття чарівної статі.

Конверси чи снікерси – взуття сучасності

В наш час взуття так само може розказати дуже багато про своїх власників. Та теперішня мода дозволяє багато такого, що певно, привело би в жах модників інших часів. Так, зараз цілком нормальним є взути класичну сукню з кедами-конверсами. Прийти на заняття до школи у кросівках. А чого варті снікерси – що поєднують у собі високу платформу та той таки кед!

Та все ж таки, хоча б деколи, варто замислюватися над тим, яке взуття куди носити доречніше. Щоб виглядати дійсно стильними. У будь якому разі, основною вимогою до взуття є його охайність та чистота.

Залишити відповідь