Послання і таємні шифри

12 Гру 2014

Шифри і таємні послання.

З давніх-давен, з того самого часу, як люди навчилися писати та читати, виникла потреба зробити послання такими, що навіть потрапивши в чужі руки, вони були б незрозумілими для тих, кому не призначені.
І от з’явилися такі розумники, що придумали спеціальні шифри, які дозволили унеможливити читання листів занадто цікавим але не утаємниченим. 

Підбираємо літери.

Одним з видів шифру є підстановочний шифр, в якому літери у тексті замінюються на інші, що і є ключем для читання таємного послання.

Наприклад: зашифруємо літеру А – z, Б – y, В – x і так весь алфавіт. Отже, якщо ми хочемо написати слово «ҐАВА» то маємо отримати «VZXZ»

А тепер Куля пропонує вам, друзі, самим спробувати розшифрувати таємне послання, що він склав. Та одночасно перевірити чи всі гарно вчили алфавіти у школі.

JZJC  DFTYA  EKCAZDP.

Відповідь: (Маму треба слухати)

Шифр Цезаря.

Знаменитий Римський імператор та полководець не тільки вмів робити декілька справ одночасно, а був надзвичайно розумною людиною. Звичайно, що для того аби його листи, як особисті так і ті, що стосувалися військової справи, навіть потрапивши у руки ворогів не були прочитані, всі вони шифрувалися створеним особисто Юлієм Цезарем шифром.  Цей шифр тепер називається на його честь.

Ключем системи шифрування було, до прикладу, зміщення початку алфавіту на три позиції. Тобто, маємо алфавіт з ключем 3:

А Б В Г Ґ Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ь Ю Я

Г Ґ Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ь Ю Я А Б В,

де  Г=А, Ґ=Б, Д=В і так далі.

Куля знайшов у музеї листа, який так схожий на лист Цезаря. І йому стало цікаво, чи зможе він самотужки розшифрувати таємниче послання. Але справа ця не проста і нашому Кулі потрібна ваша допомога.

ЛЬЕЗФКЮ  ЛКЬЩУЕЮ  ЛВМВЇЄЯ

Ключ для таємного послання наступний: яка цифра відповідає прикладу 3>?<5

Відповідь: 4 (прийшов  побачив  переміг)

 

Літери – цифри.

Можна користуватися шифром, коли літери замінюються цифрами і, до того ж, міняються місцями. Такий шифр називається перестановочним. Виглядає він наступним чином:

з н а к

3 4 2 1

\ \ / /

/ / \ \

1 2 3 4

к а з н

Для того, щоб користуватися таким ключем необхідно знати, у першу чергу, його довжину, назвемо її n, значення якої у такому виді шифрування не повинна перевищувати значення n>12. Цей шифр не є дуже вдалим та надійним, оскільки заміна  літер на цифри та їх перестановка для фахового криптографа (людини, що займається читанням шифрованих послань) є дуже простою задачкою.

Дзеркало та «невидимі чорнила».

Люди в усі часи винаходили різні способи, щоб приховати повідомлення від інших. І не тільки за допомогою шифрів. Також використовувалися різні «технічні» приладдя, щоб послання не було прочитане.

Чи знаєте ви, що писати можна не тільки звичайною ручкою, а такими «чорнилами», які на папері не будуть помітними? Багато в’язнів використовували такі «чорнила» і передавали свої повідомлення за допомогою книг. Цікаво, як вони це робили? За допомогою звичайнісінького молока! Лист писався на полях книжки чи іншому папері. Коли молоко висихало – на сторінці нічого не було видно. А прочитати послання можна було нагрівши сторінку книги над полум’ям свічки. Правда, для певності, навіть такі «невидимі» послання писалися спеціальним шифром.

А щоб ще більше ускладнити «життя» тим, хто схоче в усяку ціну прочитати не призначеного йому листа, можна використати на додачу до шифру та чудо-чорнил дзеркало. За його допомогою зображення перевертається і спочатку необхідно його «проявити», потім переписати і лише після того приступати до розшифрування.

Чоловічки, що танцюють.

Відомий письменник, майстер детективного жанру Артур Конан Дойль також створив шифр для таємних послань. Його шифр – це кумедні чоловічки, що танцюють з однойменного оповідання про знаменитого приватного детектива Шерлока Холмса.

Кулі так сподобалися ці чоловічки, що він і сам вирішив спробувати створити таємне послання за їх допомогою.

Спробуйте відгадати, що зашифрував Куля у посланні за допомогою ключа, поданого у табличці. Відгадане слово впишіть у ігровий талон.

(Розважалка додається окремими файлами).

Чорні, криві, зроду німі, а стануть в ряд — ураз заговорять. Що це?

(Відповідь: літери)

Залишити відповідь