Навички, якими діти повинні оволодіти до закінчення школи

2 Лют 2018

До вступу до університету дитина повинна оволодіти рядом навичок, які допоможуть їй стати самостійною

Часто батьки так люблять своїх дітей, що постійно прагнуть захищати їх, допомагати й робити все для того, щоб вони росли щасливими. На жаль, така гіперопіка має протилежний ефект і робить дітей безпорадними перед дорослим життям.

Ми допомагаємо дітям з найкращих міркувань, але коли ми занадто опікуємо їх, ми позбавляємо їх шансу підготуватися до самостійного життя, переїзду в інше місто, взаємодії з незнайомими людьми.

Щоб припинити надмірно опікати дитину й підготувати її до самостійного дорослого життя, батьки повинні допомогти їй розвинути ряд навичок до того моменту, коли дитина закінчить школу. Розглянемо їх докладніше.

1. Приготування їжі

На той час, як дитина закінчить школу, вона п

овинна вміти подбати про себе. Зрозуміло, це не означає, що вам тепер потрібно припинити готувати для дитини, але ви повинні бути впевнені, що вона може сама приготувати собі сніданок або розігріти обід.

Приготування їжі залишиться вашим обов’язком. Але іноді трапляються непередбачені ситуації. Наприклад, може захворіти бабуся, і вам доведеться доглядати за нею. У таких випадках вам потрібно бути впевненими в тому, що дитина не залишиться голодною. Коли ви навчите дитину готувати, ви й самі припините за неї хвилюватися, станете в ній упевнені.

2. Самостійне пробудження

До закінчення школи дитина повинна привчитися вставати вчасно, умиватися й виконувати всі необхідні ранкові процедури. Батьки часто не приділяють цьому належної уваги. Вони беруть на себе обов’язок розбудити дитину, і, коли щось іде не так, вона прокидається й запізнюється до школи. Дитина в усьому покладається на батьків, і це має для неї погані наслідки. Однак коли вона вступає до університету й живе окремо від батьків, наслідки можуть бути ще більш сумними. Тому батьки повинні привчити дитину самостійно прокидат

ися вранці, виконувати необхідні процедури та вчасно виходити на навчання.

3. Прання

Коли ви вчите дитину прати свої речі, головне – не тиснути на неї й не змушувати відчувати себе безпорадною. Якщо вона не вміє прати речі до закінчення школи, це недогляд батьків, і вам потрібно визнати, що весь цей час ви надто опікували дитину. Замість цього навчіть дитину прати, поспостерігайте, наскільки добре вона справляється з цим завданням, а потім дозвольте їй робити це самостійно.

4. Ініціативність

Роботодавці скаржаться на те, що сучасні молоді люди абсолютно безініціативні. Вони хочуть, щоб їм чітко пояснювали, що потрібно робити, і хвалили за виконану роботу. Так відбува

ється тому, що з самого дитинства батьки опікують їх і позбавляють від усіх турбот і необхідності вирішувати проблеми. До моменту закінчення школи діти просто не привчені проявляти ініціативу.Дитину потрібно навчити дбати про загальне благополуччя. Якщо в неї є молодші брат або сестра, буде добре, якщо старша дитина буде доглядати за ними, пропонувати допомогу, якщо молодший не може щось зробити. Це допомагає дитині зрозуміти необхідність піклуватися про тих, хто її оточує.5. Уміння відстояти свої права

Багато батьків, побачивши, що дитина отримала в школі погану оцінку, відразу ж ідуть до школи й розмовляють з цього приводу з учителями. Це потрібно припинити до закінчення школи. Якщо дитина вже вчиться в університеті, а ви все одно цікавитеся її оцінками, ви даєте їй сигнал про те, що вона сама не може залагодити питання зі своїм навчанням.

Замість цього навчіть дитину спілкуватися зі старшими людьми й відстоювати свої права. Ви можете сказати: «Я бачу, ти засмучена своєю поганою оцінкою. Ти можеш поговорити з викладачем про те, як виправити її».

Крім того, навчіть дитину прислухатися до того, що їй говорять, і поясніть їй, що люди не завжди можуть іти їй назустріч. Наприклад, вона може не отримати бажане та з думкою: «Нічого не зробиш, я зробила все, що могла», – припинити подальші спроби.

6. Організованість

Батьки часто самі збирають портфель дитини в школу або нагадують їй, чи не забула вона взяти домашнє завдання. Дитина виростає, і їй доводиться щодня збирати портфель на роботу. Тому її потрібно привчити до відповідальності за те, щоб самостійно збирати свої речі. Навчіть її перед виходом з дому перевіряти, чи все необхідне вона взяла з собою (гаманець, ключі, телефон, зошити тощо).

7. Поведінка в кафе та інших громадських місцях

У старших класах школи діти зазвичай уже вміють зробити замовлення в кафе. Якщо ж ні, варто їх цього навчити. Наприклад, коли ви вечеряєте в кафе всією сім’єю, це може бути слушною нагодою навчити дитину робити замовлення.

Навчіть дитину дивитися офіціантові в очі, говорити ввічливо, чітко робити замовлення й обов’язково подякувати офіціанту. Головне – навчити дитину шанобливого поводження з людьми, адже в майбутньому вона часто буде ходити в кафе разом з друзями. Ви будете впевнені в тому, що вона вміє нормально поводитися.

8. Спілкування з незнайомими людьми

З раннього віку батьки вчать дитину, що з незнайомцями розмовляти не можна. Але чим старшою стає дитина, тим частіше їй доводиться мати справу з незнайомими людьми. Тому правильніше було б сказати дитині так: «Я навчу тебе, як відрізняти небезпечних незнайомців, яких у світі не так уже й багато, від звичайних людей. Цього можна навчитися».

Ви можете давати дитині невеликі доручення, у процесі виконання яких їй потрібно буде спілкуватися з незнайомими людьми (наприклад, сходити до найближчої крамниці або заплатити за комунальні послуги).

9. Похід до магазину

Ще з молодшого шкільного віку дитину потрібно навчити орієнтуватися в супермаркеті. Спочатку ви можете піти в супермаркет разом, але дати їй окремий кошик і попросити знайти кілька речей. Психологи стверджують, що діти, яким батьки довіряють самостійно купувати в магазині, менш схильні до крадіжок у супермаркетах.

10. Планування свого вільного часу

Коли дитина достатньо доросла для того, щоб гуляти з однолітками, дозвольте їй планувати свій вільний час. Заохочуйте, щоб дитина ділилася з вами своїми планами, допомагайте їй у їх реалізації (наприклад, ви можете забрати доньку з подругами на машині ввечері з кіно).

Не вселяйте в дітей страх перед зовнішнім світом, дозволяйте їм з друзями сходити в кіно, пройтися по магазинах або посидіти в кафе. Дозвольте їм весело та з цікавістю проводити час.

11. Поїздки

Деякі батьки збентежені, коли уявляють, що їх 17-річна дитина сама може вирушити в подорож у інше місто. Вони перебільшують можливу небезпеку, забуваючи про те, що, наприклад, з 18 років юнаки вже можуть служити в армії. Якщо дитина вступить до університету в іншому місті, їй доведеться здійснювати поїздки самій. Тому відмовтеся від зайвої опіки над дитиною. До закінчення школи вона повинна вільно користуватися громадським транспортом і бути готовою до поїздок на автобусі або потязі.

 Джерело https://childdevelop.com.ua/

 
 
 
 
 
 
 

 

Залишити відповідь