Робимо писанку

2 Бер 2018

Мистецтво писанки – це те, що пов’язує нас із предками, що так само, як і ми сьогодні, тихими вечорами розписували яйця чудовими орнаментами, неймовірні переплетіння і яскраві кольори яких дивують весь світ і нині. А ти вмієш робити писанки? Якщо ні, приєднуйся до нас – навчишся, а якщо так – будь із нами, може, побачиш щось нове. Для роботи нам потрібен писачок, олівець, віск, кілька барвників, свічка та м’яка ганчірочка. І, звісно, сире яйце.
Перш за все, яйце видувають, тобто очищають від вмісту. Ця процедура потребує багато терпіння, отже, краще попросити допомоги в дорослих. Порожнє яйце висушують. За кілька днів воно вже готове до використання. Можна починати.

  1. Спершу яйце ретельно знежирюємо за допомогою вати, змоченої в оцті. Висушуємо.
  2. Писачком, нагрітим на полум’ї свічки, наносимо трохи воску на отвори, зроблені для видування. Під час подальших  дій у яйце не потрапить фарба.
  3. За допомогою звичайного олівця наносимо обраний орнамент.
  4. Лінії орнаменту вкриваємо воском,  використовуючи вже знайомий писачок. Це допоможе вберегти їх від фарби. Лінії залишаться в кольорі яйця.
  5. Опускаємо яйце у фарбу. Варто пам’ятати, що фарбувати треба за принципом «від світлого – до темного», тобто перший барвник – найсвітліший. Під час  виготовлення  складних за колористикою писанок важливо враховувати специфіку поєднання кольорів, щоб не помилитися, варто звернутися за допомогою до досвідченого писанкаря.
  6. Після 10 хвилин перебування у фарбі яйце можна виймати – колір «узявся». Далі яйце легенько промокають м’якою ганчірочкою й висушують.
  7. Тепер писачком наносимо наступний шар воску на ті ділянки, де ми вирішили зберегти нанесений попередньо барвник. Далі – занурення в розчин більш темної фарби.
  8. Знову – висушування. Цю дію повторюємо стільки разів, у скільки кольорів ми вирішимо розписувати писанку.
  9. Після нанесення останнього барвника висушуємо яйце. І починаємо останній етап виготовлення писанки. Сухе яйце дуже акуратно нагріваємо над  свічкою та м’якою  ганчіркою обережно витираємо віск. Це слід робити в кілька прийомів, невеликими ділянками. Після видалення воску  писанка засяє яскравими барвами.

Великодній птах

Крім сакральної писанка має неабияку естетичну вартість. Вона може бути  не лише повноцінною окрасою дому, а й слугувати основою для створення дуже гарних і простих у виконанні сувенірів. Наприклад, Великоднього птаха.

 Насамперед виберемо писанку, яка стане тілом птаха.

  1.  Крила та хвіст виготовляємо з аркушів кольорового паперу. Для цього папір складаємо  віялом.
  2.  За допомогою ножиців декоруємо його отворами:  тут уже нехай попрацює фантазія.
  3.  Наступним кроком є підготовка поверхонь для приклеювання крил і хвоста до тулуба:  для цього один край віяла розділяємо навпіл на глибину близько сантиметра.
  4.  Пелюстки кожної половини склеюємо – утворюється дві площини, які за допомогою клею кріпимо до писанки згідно з місцем розташування крил і хвоста.
  5.  Перш ніж їх приклеювати, робимо голову птаха зі шматочка воску, очима можуть слугувати будь-які зернята відповідного розміру й кольору. Перед прикріпленням голови віск треба злегка нагріти.
  6.  Прикріпивши голову, закріплюємо крила та хвіст. Задля кращого кріплення фіксуємо їх воском по периметру робочої поверхні.
  7.  Для того, аби птах виглядав більш пишно, хвіст слід закріпити під кутом до площини крил. Готово.
  8.  Залежно від того, як ти хочеш закріпити птаха, приклей нитку до його спини або ж зроби підставку знизу тіла. Підставку варто робити тонкою й високою – це допоможе створити ефект польоту.

Писанки творили учні Дитячої школи народних мистецтв.

Директор школи – Вихованська Галина Євстахівна,

Учителі: Зоряна Романівна Татусько та Софія Павлівна Канас.

Залишити відповідь